Snap-In Elko Capacitor 560µF 100V | Electrolytic capacitor up to a temperature of 105°C | 22x25mm | 560uF LV100M0560BPF2225 Yageo
Available, delivery time: 1-3 days
Article-No.:
IT-006275
Shipping weight:
0.013 kg
Shipping Zone:
50
ROHS:
Ja
Datecode:
2012
| Quantity | Unit price |
|---|---|
| 5 - 50 |
€0.60*
|
| 51 - 100 |
€0.59*
|
| 101 - 200 |
€0.58*
|
| 201 - 500 |
€0.56*
|
| 501 - 1000 |
€0.55*
|
| From 1001 |
€0.54*
|
Technical specifications
| Capacitor Type: | Aluminum Electrolytic Capacitor |
|---|---|
| Design Type: | Radial |
| Capacity: | 560µF |
| Voltage DC: | 100V |
| Tolerance: | ±20% |
| Temperature: | 105°C |
| Connection: | Snap-In |
| Pitch: | 10mm |
| Height: | 25mm |
| Diameter: | 22mm |
| Durability: | 3000h |