SMD Elko Capacitor 56µF 10V | Electrolytic capacitor up to a temperature of 105°C | 13,5x6,3mm | 56uF PVH-10V560MF60ET-R2 Elna
Available, delivery time: 1-3 days
Article-No.:
IT-008503
Model:
PVH-10V560MF60ET-R2
Shipping Zone:
10
ROHS:
Ja
Datecode:
2006
| Quantity | Unit price |
|---|---|
| 20 - 100 |
€0.18*
|
| 101 - 200 |
€0.18*
|
| 201 - 500 |
€0.17*
|
| 501 - 1000 |
€0.17*
|
| 1001 - 2000 |
€0.17*
|
| From 2001 |
€0.16*
|
Product description
| Capacitor Type | Aluminum Electrolytic Capacitor |
| Design Type | SMD |
| Connection | Surface Mount |
| Capacity | 56µF |
| Height | 6,3mm |
| Diameter | 13,5mm |
| Tolerance | ±20% |
| Voltage DC | 10V |
| Durability | 2000h |
| Temperature | 105°C |
Technical specifications
| Capacitor Type: | Aluminum Electrolytic Capacitor |
|---|---|
| Design Type: | SMD |
| Capacity: | 56µF |
| Voltage DC: | 10V |
| Tolerance: | ±20% |
| Temperature: | 105°C |
| Connection: | Surface Mount |
| Height: | 6,3mm |
| Diameter: | 13,5mm |
| Durability: | 2000h |