Lumonic 3m Battery cable 35mm² black | M8 tubular cable lug & pole clamp pre-installed | Solid Copper | FLY | -40…+85°C | PVC jacket | Earth cable | Car, motor vehicle, motorhome, boat, van, camper
Available, delivery time: 1-3 days
Article-No.:
IT-903172
Shipping weight:
1.23 kg
Shipping Zone:
70
ROHS:
Ja
| Quantity | Unit price |
|---|---|
| 1 - 5 |
€59.20*
|
| 6 - 10 |
€58.02*
|
| 11 - 20 |
€56.83*
|
| 21 - 50 |
€56.24*
|
| 51 - 100 |
€55.65*
|
| From 101 |
€55.06*
|
Technical specifications
| Cable type: | Battery cable |
|---|---|
| Cable specification: | FLY |
| Length: | 3m |
| Cable cross section: | 35mm² |
| Max. Operating voltage: | 60V DC |
| Colour Cores: | Black |
| Diameter: | 11,4mm |
| Material inner conductor: | Copper |
| Construction of inner conductor: | 280x0,40mm |
| Temperature range: | -40...+85°C |
| Insulation Cores: | PVC |
| Connection A: | Tubular cable lug M8 |
| Connection B: | Pole terminal |