Lumonic 3m Battery cable 25mm² Red | 2 x M8 tubular cable lugs pre-installed | Solid Copper | FLY | -40…+85°C | PVC jacket | Car, motor vehicle, motorhome, boat, van, camper
Available, delivery time: 1-3 days
Article-No.:
IT-903100
Shipping weight:
0.851 kg
Shipping Zone:
60
ROHS:
Ja
Technical specifications
| Cable type: | Battery cable |
|---|---|
| Cable specification: | FLY |
| Length: | 3m |
| Cable cross section: | 25mm² |
| Max. Operating voltage: | 60V DC |
| Colour Cores: | Red |
| Diameter: | 10,2mm |
| Material inner conductor: | Copper |
| Construction of inner conductor: | 200x0,40mm |
| Temperature range: | -40...+85°C |
| Insulation Cores: | PVC |
| Connection A: | Tubular cable lug M8 |
| Connection B: | Tubular cable lug M8 |