Elko Capacitor Radial 1000µF 50V | Electrolytic capacitor up to a temperature of 105°C | 16x25mm | 1000uF EKS05JG410H07K Vishay
Technical specifications
| Capacitor Type: | Aluminum Electrolytic Capacitor |
|---|---|
| Design Type: | Radial |
| Capacity: | 1000µF |
| Voltage DC: | 50V |
| Tolerance: | ±20% |
| Temperature: | 105°C |
| Connection: | 2-Pin |
| Pitch: | 7,5mm |
| Height: | 25mm |
| Diameter: | 16mm |
| Durability: | 2500h |