Arcotronics MKT Foil Capacitor | 5,6µF 100V DC I 2-Pin Connection I 2-Pin I 5,6uF, 5600nF I Capacitor for crossover networks of loudspeakers or for interference suppression of electrical devices
| Quantity | Unit price |
|---|---|
| 10 - 50 |
€0.45*
|
| 51 - 100 |
€0.44*
|
| 101 - 200 |
€0.43*
|
| 201 - 500 |
€0.42*
|
| 501 - 1000 |
€0.41*
|
| From 1001 |
€0.41*
|
Technical specifications
| Capacitor Type: | Foil Capacitor |
|---|---|
| Design Type: | Radial |
| Capacity: | 5,6µF |
| Capacity: | 5600nF |
| Voltage DC: | 100V |
| Voltage AC: | 63V |
| Tolerance: | ±5% |
| Foil type: | MKT |
| Connection: | 2-Pin |
| Pitch: | 27,5mm |
| Length: | 32mm |
| Width: | 11mm |
| Height: | 19mm |
| Commitment: | Genereller Einsatz |