Arcotronics MKT Foil Capacitor | 1µF 400V DC I 2-Pin Connection I 2-Pin I 1uF, 1000nF I Capacitor for crossover networks of loudspeakers or for interference suppression of electrical devices
Technical specifications
| Capacitor Type: | Foil Capacitor |
|---|---|
| Design Type: | Radial |
| Capacity: | 1µF |
| Capacity: | 1000nF |
| Voltage DC: | 400V |
| Voltage AC: | 200V |
| Tolerance: | ±10% |
| Foil type: | MKT |
| Connection: | 2-Pin |
| Pitch: | 27,5mm |
| Length: | 32mm |
| Width: | 9mm |
| Height: | 17mm |
| Commitment: | Genereller Einsatz |