Arcotronics KP Foil Capacitor | 0,068µF 1600V DC I 2-Pin Connection I 2-Pin I 0,068uF, 68nF I Capacitor for crossover networks of loudspeakers or for interference suppression of electrical devices
| Quantity | Unit price |
|---|---|
| 5 - 50 |
€0.70*
|
| 51 - 100 |
€0.69*
|
| 101 - 200 |
€0.67*
|
| 201 - 500 |
€0.66*
|
| 501 - 1000 |
€0.64*
|
| From 1001 |
€0.63*
|
Technical specifications
| Capacitor Type: | Foil Capacitor |
|---|---|
| Design Type: | Radial |
| Capacity: | 0,068µF |
| Capacity: | 68nF |
| Voltage DC: | 1600V |
| Voltage AC: | 450V |
| Tolerance: | ±2,5% |
| Foil type: | KP |
| Connection: | 2-Pin |
| Pitch: | 37,5mm |
| Length: | 42mm |
| Width: | 11mm |
| Height: | 22mm |
| Commitment: | Hochstrom Anwendungen |