Arcotronics KP Foil Capacitor | 0,0116µF 2000V DC I 2-Pin Connection I 2-Pin I 0,0116uF, 11,6nF I Capacitor for crossover networks of loudspeakers or for interference suppression of electrical devices
| Quantity | Unit price |
|---|---|
| 10 - 100 |
€0.35*
|
| 101 - 200 |
€0.34*
|
| 201 - 500 |
€0.34*
|
| 501 - 1000 |
€0.33*
|
| 1001 - 2000 |
€0.32*
|
| From 2001 |
€0.32*
|
Technical specifications
| Capacitor Type: | Foil Capacitor |
|---|---|
| Design Type: | Radial |
| Capacity: | 0,0116µF |
| Capacity: | 11,6nF |
| Voltage DC: | 2000V |
| Voltage AC: | 500V |
| Tolerance: | ±2,5% |
| Foil type: | KP |
| Connection: | 2-Pin |
| Pitch: | 27,5mm |
| Length: | 32mm |
| Width: | 9mm |
| Height: | 17mm |
| Commitment: | Hochstrom Anwendungen |