Arcotronics KP Foil Capacitor | 0,00022µF 2000V DC I 2-Pin Connection I 2-Pin I 0,00022uF, 0,22nF I Capacitor for crossover networks of loudspeakers or for interference suppression of electrical devices
Technical specifications
| Capacitor Type: | Foil Capacitor |
|---|---|
| Design Type: | Radial |
| Capacity: | 0,00022µF |
| Capacity: | 0,22nF |
| Voltage DC: | 2000V |
| Voltage AC: | 500V |
| Tolerance: | ±5% |
| Foil type: | KP |
| Connection: | 2-Pin |
| Pitch: | 15mm |
| Length: | 18mm |
| Width: | 5mm |
| Height: | 11mm |
| Commitment: | Hochstrom Anwendungen |