1m Heat shrink tubing with Adhesive 6:1 50,8 -> 8,3mm Black
Available, delivery time: 1-3 days
Article-No.:
IT-006338000432
Shipping weight:
0.25 kg
Shipping Zone:
90
ROHS:
Ja
| Quantity | Unit price |
|---|---|
| 1 - 5 |
€16.00*
|
| 6 - 10 |
€15.68*
|
| 11 - 20 |
€15.36*
|
| 21 - 50 |
€15.20*
|
| 51 - 100 |
€15.04*
|
| From 101 |
€14.88*
|
Product description
| ✔ Exzellente Abdichtungs- und Isolationseigenschaften |
| ✔ Min. Schrumpftemperatur: +70°C |
| ✔ Min. Temperatur zur vollständigen Schrumpfung: +120°C |
| ✔ UV resistant |
Technical specifications
| Length: | 1m |
|---|---|
| Presentation: | loose |
| Shrinkage rate: | 6:1 |
| Colour: | Black |
| Inner diameter before shrinkage: | 50,8mm |
| Inner diameter after shrinkage: | 8,3mm |
| Adhesive: | with Adhesive |
| Material: | Cross-linked polyolefin |
| Wall thickness after shrinkage: | 4,8mm |
| Flame retardant: | Yes |
| Operating temperature: | -55°C...+125°C |
| Minimum shrink temperature: | +120°C |