Starting capacitor Motor capacitor 60µF 420V 55x143mm Plug 6,3x0,8mm Hydra MKP-500 60-A 60uF
Available, delivery time: 1-3 days
Article-No.:
IT-008683
Model:
MKP-500 60-A
Shipping weight:
0.36 kg
Shipping Zone:
50
ROHS:
Ja
Technical specifications
| Capacitor Type: | Motor Capacitor |
|---|---|
| Design Type: | Radial |
| Capacity: | 60µF |
| Voltage AC: | 420V |
| Tolerance: | ±5% |
| Temperature: | 85°C |
| Connection: | Plug |
| Connection dimension: | 6,3x0,8mm |
| Height: | 143mm |
| Diameter: | 55mm |
| Casing: | Metal Case |
| Bolt: | M12x10 |