MEAN WELL LPV-60-12 60W 12V 5A LED power supply IP67
Available, delivery time: 1-3 days
Article-No.:
IT-004046
Model:
LPV-60-12
Shipping weight:
0.5 kg
Shipping Zone:
50
ROHS:
Ja
Product description
| ✔ Universal input |
| ✔ overload protection by switching off, auto recovery |
| ✔ protected against short circuit, overload, overvoltage |
| ✔ IP67, for indoor and outdoor applications |
| ✔ UL1310 Class 2 |
| ✔ fixed output voltage |
Technical specifications
| Power supply type: | LED power supply |
|---|---|
| Stabilisation: | Constant voltage |
| Topology: | AC/DC Converter |
| Input voltage: | 115V / 230V (Universal) |
| Output voltage: | 12V |
| Output current: | 5A |
| Power: | 60W |
| Input voltage (min...max): | 90...264VAC |
| Efficiency: | 83% |
| Protection class: | IP67 |
| Input connection: | Cable: 2x60cm |
| Connection Output: | Cable: 2x60cm |
| Length: | 162,5mm |
| Width: | 42,5mm |
| Height: | 32mm |