Lumonic Toroidal transformer 50VA | Primary 230V AC | Secondary 2x 18V AC or 1x 36V AC | Humming arm | Transformer for HiFi audio amplifiers
| Quantity | Unit price |
|---|---|
| 1 - 5 |
€25.00*
|
| 6 - 10 |
€24.50*
|
| 11 - 20 |
€24.00*
|
| 21 - 50 |
€23.75*
|
| 51 - 100 |
€23.50*
|
| From 101 |
€23.25*
|
Product description
| ✔ EFFICIENT: Low power loss and heat generation in continuous operation. Efficiency up to 87% at nominal load, no-load voltage approx. 20.8V (18V nominal voltage), no-load power consumption approx. 0.7W. Suitable for industrial and audio applications.. |
| ✔ LOW HUM & TROUBLE-FREE: The toroidal core technology minimizes electromagnetic radiation. No periodic humming that disturbs your hi-fi system. Ideally suited for audiophile DIY projects. |
| ✔ SAFETY: Designed for rated operation with max. temperature rise of 52°C to ambient temperature and dielectric strength of 4kV AC. |
| ✔ : Compatible with 230V AC networks (50/60Hz) on the primary side. Output voltage on the secondary side is 2x 18V AC or 1x 36V AC. Maximum power 50W. |
| ✔ SCOPE OF DELIVERY: 1x Lumonic toroidal transformer 50VA, dimensions 79mm Ø × 33mm height, connection cable 20cm each. Select the appropriate variant depending on the application and ambient conditions. |
Technical specifications
| Power: | 50VA |
|---|---|
| Output voltage: | 2x18V 36V |
| Output current: | 2x1,39A |
| Input voltage: | 230V |
| Frequency: | 50/60Hz |
| Diameter: | 80mm |
| Height: | 33mm |
| Weight: | 0,6kg |
| Open circuit voltage: | 2x21,00V |
| No-load loss: | 0,48VA |
| Max. Temperature: | 40°C |
| Connection Entrance: | Strands, 200mm |
| Connection Entrance: | Solid wires, 200mm |
| Dielectric strength PRI-SEK: | 4400V / 4,4kV |
| Temperature class: | B (130°C) |
| Transformer grouted: | No |
| Efficiency: | 82% |