Lumonic Toroidal transformer 30VA | Primary 230V AC | Secondary 2x 24V AC or 1x 48V AC | Humming arm | Transformer for HiFi audio amplifiers
| Quantity | Unit price |
|---|---|
| 1 - 5 |
€21.00*
|
| 6 - 10 |
€20.58*
|
| 11 - 20 |
€20.16*
|
| 21 - 50 |
€19.95*
|
| 51 - 100 |
€19.74*
|
| From 101 |
€19.53*
|
Product description
| ✔ EFFICIENT: Low power loss and heat generation in continuous operation. Efficiency up to 86% at nominal load, no-load voltage approx. 28.3V (24V nominal voltage), no-load power consumption approx. 0.6W. Suitable for industrial and audio applications.. |
| ✔ LOW HUM & TROUBLE-FREE: The toroidal core technology minimizes electromagnetic radiation. No periodic humming that disturbs your hi-fi system. Ideally suited for audiophile DIY projects. |
| ✔ SAFETY: Designed for rated operation with max. temperature increase of 46°C to ambient temperature and dielectric strength of 4kV AC. |
| ✔ : Compatible with 230V AC networks (50/60Hz) on the primary side. Output voltage on the secondary side is 2x 24V AC or 1x 48V AC. Maximum power 30W. |
| ✔ SCOPE OF DELIVERY: 1x Lumonic toroidal transformer 30VA, dimensions 69mm Ø × 33mm height, connection cable 20cm each. Select the appropriate variant depending on the application and ambient conditions. |
Technical specifications
| Power: | 30VA |
|---|---|
| Output voltage: | 2x24V 48V |
| Output current: | 2x0,63A |
| Input voltage: | 230V |
| Frequency: | 50/60Hz |
| Diameter: | 70mm |
| Height: | 33mm |
| Weight: | 0,4kg |
| Open circuit voltage: | 2x29,80V |
| No-load loss: | 0,36VA |
| Max. Temperature: | 40°C |
| Connection Entrance: | Strands, 200mm |
| Connection Entrance: | Solid wires, 200mm |
| Dielectric strength PRI-SEK: | 4400V / 4,4kV |
| Temperature class: | B (130°C) |
| Transformer grouted: | No |
| Efficiency: | 77% |