Lumonic Thermal switch 125°C NO contact 250V 5A Cable Temperature switch thermostat HKW9700 Bimetal Thermal protection
Available, delivery time: 1-3 days
Article-No.:
IT-008293
Shipping weight:
0.003 kg
Shipping Zone:
10
ROHS:
Ja
Product description
| ✔ Maximum temperature of the housing: 160°C |
Technical specifications
| Type: | Temperature switch HKW9700 |
|---|---|
| Switching contact: | NO contact |
| Switching temperature: | 125°C |
| Switching temperature Tolerance: | ± 5°C |
| Reset temperature: | 85°C |
| Reset temperature Tolerance: | ± 15°C |
| Maximum load capacity AC: | 250V 5A |
| Maximum load capacity DC: | 24V 8A |
| Contact resistance: | 50mOhm |
| Material Casing: | Plastic |
| Dimensions Casing: | 21x8x4mm |
| Connection: | Cable 70mm |