Lumonic Starting capacitor 100µF 450V | with Plug I 55x120mm I 100uF I Motor capacitor with plastic housing I Operating capacitor I for pumps, lawn mowers, tools
Available, delivery time: 1-3 days
Article-No.:
IT-010346
Model:
LuMK-PC-1000-450-P
Shipping weight:
0.237 kg
Shipping Zone:
50
ROHS:
Ja
Product description
| ✔ SIMPLE INSTALLATION: The polarity-independent connection enables quick and error-free installation. The capacitor can be easily and securely fixed in your application using the M8x10 connection bolt on the underside. |
| ✔ HIGH PERFORMANCE: The motor capacitor has a capacitance of 100µF ±5% and is designed for voltages up to 450VAC (50/60Hz). Thanks to the wide temperature range of -25°C to 70°C, the capacitor can also be used in harsh environments. |
| ✔ DURABLE STRUCTURE: The induction-free winding structure made of a metallic polypropylene membrane has self-healing properties and ensures a long service life while taking up little space. |
| ✔ COMPACT DIMENSIONS: The starting capacitor in a robust plastic housing measures 55x120mm. The plug connection on the top has the standard dimensions of 6.3x0.8mm and fits perfectly for most applications. |
| ✔ VERSATILE APPLICATION: Suitable for lawn mowers, pumps, compressors, washing machines, log splitters, circular saws, grinders, high-pressure cleaners |
Technical specifications
| Capacitor Type: | Motor Capacitor |
|---|---|
| Design Type: | Radial |
| Capacity: | 100µF |
| Voltage AC: | 450V |
| Tolerance: | ±5% |
| Temperature: | 70°C |
| Connection: | Plug |
| Connection dimension: | 6,3x0,8mm |
| Height: | 120mm |
| Diameter: | 55mm |
| Casing: | Plasic Case |
| Bolt: | M8x10mm |