Lumonic I LED transformer TLV-150-24 I 24V 150W I Input 220-240VAC I flicker-free I Overload protection I LED power supply unit I for LED lighting
Available, delivery time: 1-3 days
Article-No.:
IT-010384
Model:
TLV-150-24
Shipping weight:
0.306 kg
Shipping Zone:
50
ROHS:
Ja
| Quantity | Unit price |
|---|---|
| From 101 |
Product description
| ✔ ultra-thin design: Our TLV series LED transformer is characterized by a flat design and compact dimensions of 179x58x20mm. It is mounted on a suitable surface using practical fixing holes, while the electrical connection is made via screw terminals. These are protected against contact by a cover. |
| ✔ RELIABLE PERFORMANCE: The power supply unit delivers a constant voltage of 24V with an output of up to 150W (max. 6.25A) as soon as it is switched on. Perfect for the reliable operation of LED strips, recessed lights, aquarium lighting and decorative lighting systems. |
Technical specifications
| Power supply type: | LED power supply |
|---|---|
| Stabilisation: | Constant voltage |
| Topology: | AC/DC Converter |
| Input voltage: | 230V |
| Output voltage: | 24V |
| Output current: | 6,25A |
| Power: | 150W |
| Input voltage (min...max): | 198...264VAC |
| Efficiency: | 90% |
| Protection class: | IP20 |
| Input connection: | Screw terminals |
| Connection Output: | Screw terminals |
| Length: | 179mm |
| Width: | 58mm |
| Height: | 20mm |