Lumonic I LED transformer TLV-100-12 I 12V 100W I Input 220-240VAC I flicker-free I Overload protection I LED power supply unit I for LED lighting
Available, delivery time: 1-3 days
Article-No.:
IT-010381
Model:
TLV-100-12
Shipping weight:
0.242 kg
Shipping Zone:
50
ROHS:
Ja
Product description
| ✔ ultra-thin design: Our TLV series LED transformer is characterized by a flat design and compact dimensions of 160x58x18mm. It is mounted on a suitable surface using practical fixing holes, while the electrical connection is made via screw terminals. These are protected against contact by a cover. |
| ✔ RELIABLE PERFORMANCE: The power supply delivers a constant voltage of 12V with an output of up to 100W (max. 8.33A) as soon as it is switched on. Perfect for the reliable operation of LED strips, recessed lights, aquarium lighting and decorative lighting systems. |
Technical specifications
| Power supply type: | LED power supply |
|---|---|
| Stabilisation: | Constant voltage |
| Topology: | AC/DC Converter |
| Input voltage: | 230V |
| Output voltage: | 12V |
| Output current: | 8,33A |
| Power: | 100W |
| Input voltage (min...max): | 198...264VAC |
| Efficiency: | 92% |
| Protection class: | IP20 |
| Input connection: | Screw terminals |
| Connection Output: | Screw terminals |
| Length: | 160mm |
| Width: | 58mm |
| Height: | 18mm |