Lumonic HKW9700 Temperature switch flat | 95°C ± 5°C | NC contact NC | max. AC 250V/5A | max. DC 24V/8A | Cable 70mm | 21x8x4mm | Thermal switch, bimetal, KSD9700 | Motors, power supply units, fan heaters
Available, delivery time: 1-3 days
Article-No.:
IT-008280
Shipping weight:
0.003 kg
Shipping Zone:
10
ROHS:
Ja
Product description
| ✔ RELIABLE THERMAL PROTECTION: The bimetal switches reproducibly at 95°C ±5°C. The reset temperature is 70°C ±15°C. Safely protects motors, transformers and power supply units from overheating damage. |
| ✔ SWITCH TYPE: NC contact NC (Normally Closed). Normally closed, the thermal switch interrupts the circuit when the tripping temperature is reached. The bimetal snap-action switch prevents mechanical failure. |
| ✔ ELECTRICAL LOAD CAPACITY: For AC and DC voltage, i.e. 230V household appliances and 12V/24V DC applications. Specified for AC 250V/5A and DC 24V/8A. Contact resistance of only 50mO minimizes heat loss in the switch. |
| ✔ COMPACT DIMENSIONS: At just 21×8×4mm and with a plastic housing, the HKW9700 (sometimes referred to as KSD9700) also fits into very tight installation situations. The 70mm pre-assembled connection cable enables direct installation without soldering. |
| ✔ SCOPE OF DELIVERY: 1 piece HKW9700 NC temperature switch, switching temperature 95°C (± 5°C tolerance), reset temperature 70°C (± 15°C tolerance), plastic housing, max. 250V AC/5A or max. DC 24V/8A, dimensions 21x8x4mm, cable 70mm. |
Technical specifications
| Type: | Temperature switch HKW9700 |
|---|---|
| Switching contact: | NC contact NC |
| Switching temperature: | 95°C |
| Switching temperature Tolerance: | ± 5°C |
| Reset temperature: | 70°C |
| Reset temperature Tolerance: | ± 15°C |
| Maximum load capacity AC: | 250V 5A |
| Maximum load capacity DC: | 24V 8A |
| Contact resistance: | 50mOhm |
| Material Casing: | Plastic |
| Dimensions Casing: | 21x8x4mm |
| Connection: | Cable 70mm |