Lumonic 3m Battery cable 50mm² Red | 2 x pole terminals pre-installed | Solid Copper | FLY | -40…+85°C | PVC jacket | Car, motor vehicle, motorhome, boat, van, camper
Available, delivery time: 1-3 days
Article-No.:
IT-903228
Shipping weight:
1.79 kg
Shipping Zone:
70
ROHS:
Ja
| Quantity | Unit price |
|---|---|
| 1 - 2 |
€80.20*
|
| 3 - 5 |
€79.40*
|
| 6 - 10 |
€78.60*
|
| 11 - 20 |
€77.79*
|
| 21 - 50 |
€76.99*
|
| From 51 |
€76.19*
|
Technical specifications
| Cable type: | Battery cable |
|---|---|
| Cable specification: | FLY |
| Length: | 3m |
| Cable cross section: | 50mm² |
| Max. Operating voltage: | 60V DC |
| Colour Cores: | Red |
| Diameter: | 14,2mm |
| Material inner conductor: | Copper |
| Construction of inner conductor: | 400x0,40mm |
| Temperature range: | -40...+85°C |
| Insulation Cores: | PVC |
| Connection A: | Pole terminal |
| Connection B: | Pole terminal |