Lumonic 3m Battery cable 10mm² black | M8 tubular cable lug & pole clamp pre-installed | Solid Copper | FLY | -40…+85°C | PVC jacket | Earth cable | Car, motor vehicle, motorhome, boat, van, camper
Available, delivery time: 1-3 days
Article-No.:
IT-903028
Shipping weight:
0.383 kg
Shipping Zone:
10
ROHS:
Ja
| Quantity | Unit price |
|---|---|
| 1 - 5 |
€25.60*
|
| 6 - 10 |
€25.09*
|
| 11 - 20 |
€24.58*
|
| 21 - 50 |
€24.32*
|
| 51 - 100 |
€24.06*
|
| From 101 |
€23.81*
|
Technical specifications
| Cable type: | Battery cable |
|---|---|
| Cable specification: | FLY |
| Length: | 3m |
| Cable cross section: | 10mm² |
| Max. Operating voltage: | 60V DC |
| Colour Cores: | Black |
| Diameter: | 6,5mm |
| Material inner conductor: | Copper |
| Construction of inner conductor: | 80x0,40mm |
| Temperature range: | -40...+85°C |
| Insulation Cores: | PVC |
| Connection A: | Tubular cable lug M8 |
| Connection B: | Pole terminal |